Yüzükteki yazı

Nişan halkasını taktık.
"Ey Rabbimiz bize dünyada da bir güzellik ver ahırette de bir güzellik ver  ve bizi ateşin azabından koru"
Bakara - 201
Yüzük deyince büyüklerimizin evvelden yüzüklerine ne yazdırdıklarını merak edip araştırdım.
Dünyevilikten uzak,mütevazi ,iman dolu ve yalnız Rab için çarpan yürekleri hayatlarına yansıdığı gibi alyanslarına da yansımış.
 
." Peygamber efendimizin yüzügünde, (Muhammedün Resûlullah) yazili idi. Muhammed aleyhisselam Allahü teâlânin peygamberi demektir.

Hz. Süleymanin yüzügünde, (La ilahe illallah, Muhammedün resulullah) yazili idi. Allahtan baska ilah yoktur, Muhammed aleyhisselam onun resulü demektir.

Hz. Ebû Bekr'inkinde, (Ni'mel kâdir Allah) yazili idi. Her seye gücü yeten Allah ne güzel, ne büyük kudret sahibi demektir.

Hz. Ömer'inkinde, (Kefâ bil-mevt vaizan) yazili idi. Vaiz olarak, nasihatçi olarak ölüm kâfi demektir. Ölümü günde yirmi kere hatirlayanin sehit olarak ölecegi hadis-i serifle bildirilmistir.

Hz. Osman'inkinde, (Le-nasbirenne) yazili idi. Elbette sabredecegiz demektir. Sözünde durdu ve sabrederek sehit oldu.

Hz. Ali'ninkinde, (El-mülkü lillah) yazili idi. Mülk Allahin demektir.

Hz. Hasan'inkinde, (El-izzetü lillah) yazili idi. Izzet, san ve seref Allahü teâlâya mahsus demektir.

Ibni Ömer'inkinde, (Abedallah lillah) yazili idi. Allah rizasi için, Allaha ibadet eden demektir.

Hz. Muaviye'ninkinde, (Rabbigfir-lî) yazili idi. Ya Rabbi beni magfiret eyle demektir. Oglununkinde ise, (Rabbünallah) yazili idi. Rabbimiz Allah demektir.

Imam-i Ali Riza'ninkinde, (Hasbiyallah) yazili idi. Allahü teâlâ bana kâfi gelir demektir.

Kadi Ibni Ebî Leylâ'ninkinde, (Ed-dünya garûrün) yazili idi. Dünya aldaticidir, güvenilmez demektir.

Imâm-i a'zam Ebû Hanîfe'ninkinde, (Kul-il-hayr ve illâ fesküt) yazili idi. Hayir konus, hayir konusmayacaksan sus demektir.

Imam-i Ebû Yusuf'unkinde, (Men amile bi-re'yihî nedime) yazili idi. Danismadan, kendi görüsü ile hareket eden pisman olur demektir. Istisareye, ehline sormaya önem verilmesini bildirmektedir.

Imam-i Muhammed'ininkinde, (Men sabere zafire) yazili idi. Sabreden zafere kavusur, sabreden muradina erer, arzusuna kavusur demektir. Allahü teala, Kur'ani kerimde, sabredenlerle beraber oldugunu, sabredenlere mükâfatlarini hesapsiz verecegini bildirmektedir.

 

 
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !